Enamasti arvatakse, et linnud punuvad omale pesa ja toidavad poegi aprillist juulini. Suurem osa sulelisi tegelebki tulevase linnupõlve eest hoolitsemisega just sellel perioodil, kuid tegelikult leidub meie metsades ka neid linde, kes võivad toidu kättesaadavuse ja muude soodsate olude korral pesitseda mistahes aastajal. Seetõttu ei peaks olema ettevaatlik ainult kevadsuvisel vaid ka näiteks talvisel ajal.
Paljudest pesapunujatest ehk tuntuim on tihane, keda kohtab linnapildist kõige tihedamini. Kuna nende reis tagasi Eestisse on pikk ja ohtlik, siis need, kes distantsi üle elavad naasevad 44% tõenäosusega samasse pesasse, mille nad eelmisel aastal ehitasid. Selline tegutsemisviis on tunduvalt mõistlikum, kuna uue pesa ehitamine tihase jaoks nõuab palju tööd. Koguni 1300 edasi-tagasi lendu, et koguda piisavalt materjali uue pesa valmistamiseks. Hea asukoha ning ehituskvaliteediga pesad on taaskasutuses erinevate tihasepaaride poolt 10-15 aastat.
Kuigi tihase pesad püsivad kaua ning on taaskasutuses, leidub ka linnuliike, kes kasutavad tihaste tööd ja vaeva omakasuks ära ning okupeerivad nende kodud. Üks sellistest on näiteks varblane, kellel endal pole sarnaseid ehitusoskuseid.
Hea tava linde veidi selles osas aidata on ehitada neile pesakaste, mida ka näiteks paljud koolid ja lasteaiad harrastavad igal kevadel ka teha. Võttes arvesse lindude heaolu on levinud soovituseks jätta raietööde ajal langile säilikpuid ja vältida lageraiejärgset lankide puhastamist okstest ja muust risust. Lisaks sellele, proovida raietööd tehtud saada võimalikult lühikese ajaga. Linnud on väga tähtis osa ökosüsteemist, nad täidavad olulist rolli ka metsades ning omavad kohta toiduahelas. Nad aitavad kahjureid tõrjuda ning seemneid levitada. Mets koosneb peale puude ka teistest taimedest, mis vajavad tolmeldamist ja ka selles on linnud taimedele abiks. Väidetavalt on suurimad metsalinnustiku ohustajad kliimamuutused, vanade metsade kadu, kaitse puudumine erametsades ja kevadsuvised raied. Seepärast on oluline kõige liigirohkemal perioodil, milleks on kevad-suvine aeg, peatada suuremad hooldus- ja niitmistööd, et vältida lindude ja väikeloomade häirimist või nende poegade hukkumist.
Kui soovid rohkem infot, kuidas metsas heaperemehelikult käituda või kuidas korraldada raiet enda metsamaal, siis võta ühendust meie spetsialistidega info@tehingukeskus.ee või helista telefoni numbril +372 5562 1867.